Grand Officers

First Grand Principal
M Ex Comp COLIN OSWALD MANDER, GZ

Deputy First Grand Principal.
R Ex Comp Ian Michael Hodgson, DGZ

GRAND CHAPTER OFFICERS 2019/2020

 

First Grand Principal Colin Mander
Deputy First Grand Principal Ian Hodgson
Second Grand Principal John Edwards
Third Grand Principal Ben Muirhead
Grand Chaplain Stephen Murie
Deputy Grand Chaplain Randall Borg (Rockhampton)
Neil Jones
Murray Diaz
Grand Scribe Ezra Mervyn Gray
Grand Scribe Nehemiah Erik Roberts
President of Grand Committee Vernon Flood
Grand Treasurer Kirby Leeke
Grand Registrar Allan Verran
Grand Educator Alan Godsmark
Grand Researcher Robert Thistlethwaite
Grand Director of Ceremonies Nigel Pittaway
Deputy Grand Director of Ceremonies Robert Jackson

Norm Souter-Smith (Townsville)

Neville Rayfield (Maryborough)

Peter McDonald (Rockhampton)
Robert Ruddell (Cairns)
Grand Principal Sojourner Ronald Capps (Townsville)
Patrick Malone
Tim Powys
Ken Jones (Tully)
Norman Elmore (Tully)
Grand Second Sojourner Evan Evans (Townsville)
Douglas Gregory (Tully)
Keith Robinson-Griffiths
Peter Horn (Chinchilla)
Robert Maher (Cairns)
Grand Third Sojourner Leslie Tappenden (Cairns)
Dennis Britten (Wide Bay)

Morris Bligh (Townsville)

David Wheelehen (Chinchilla)

  Kerry Crawford
Grand Sword Bearer Glen Farrell
Arthur Coutts (Chinchilla)
JJ De Kock (Toowoomba)
Beau Sankey (Townsville)
Robert Rogers (Townsville)
William Johnson (Cairns)
Grand Standard Bearer David Scott (Cairns)
Trevor Kelly
Grand Organist Terry Wilkinson
Grand Steward John Stopford
Grand Herald Graham Maltby
Grand Janitor Vacant

 

DISTRICT GRAND EDUCATORS – 2019/2020

District Chapters in District Appellation DGE
Gold Coast Beaudesert 69, Beenleigh 125,
Burleigh Heads 148
V Ex Comp Robin Manning
Brisbane South Stephens 78,  Lutwyche 72,
Indooroopilly 109
V Ex Comp Rodney John Single
Brisbane Central Prince of Wales 1, Kedron Daylight 152
East Brisbane Daylight 43, Lord Saltoun 90,
R Ex Comp Kevin Francis FitzRoy
Brisbane North Brisbane Queensland 3,
St Mungo 46, Gloucester 110
V Ex Comp Thomas Cowlishaw
Brisbane West Limestone Caledonian 4, Grant 121,
Laidley 139
V Ex Comp Michael Wyvill
Toowoomba 1 Mylne 5, Southern Cross 17 V Ex Comp Noel Mapes
Toowoomba 2 Everingham 32, Chinchilla 91 Oakey 97, Crows Nest 111 R Ex Comp William Tui Tupou
Maranoa Roma Mitchell 94, Meandarra 145 V Ex Comp Kim Ruru
Sunshine Coast Gympie 14, Nambour 57 R Ex Comp Stephen Murie
Kingaroy Murgon 74 V Ex Comp Warren Lohmann
Wide Bay Waratah Tyrian 15, Corinthian 26, Acacia 126 V Ex Comp Clive Johnson
Biloela Biloela 114, Monal 118 V Ex Comp Robin Cruikshank
Capricornia Unity 7, Mount Morgan 9, Yeppoon 130 V Ex Comp Jack Hook (John)
Whitsunday Kennedy 6, Mackenzie 20 R Ex Comp Victor Clarendon
Townsville Charters Towers Catenarian 8, Cleveland 18,
Wattle 42, Townsville 104
V Ex Comp Andrew Ian Young
Cairns Gregory 21, Cairns Composite 27 V Ex Comp Ivor Geoffrey Player
Tablelands Ravenshoe 119, Tully 82 R Ex Comp Alfred Macdonald
Papua New Guinea Newport Memorial 128, New Guinea 129 V Ex Comp Martin Powell

Companion Contact Form

14 + 5 =

The Supreme Grand Royal Arch Chapter of Queensland office is located at:

Masonic Memorial Temple, 311 Ann Street, Brisbane.

Please address all correspondence to the Grand Scribe Ezra.

SGRACQ
PO BOX 10272, Brisbane 4000
Phone : (07) 3221 1911
Email: gse@royalarch.org.au